Figa bez maku

7 lutego 2014 | Tagi: ,

 


pp  produkt polecany
pw  produkt wątpliwy
po  produkt odradzany

C szkodliwe słodziki, CH szkodliwa chemia, G gluten, GMO
M białka mleka, TO toksyczne opakowanie, TP szkodliwa technologia produkcji


 

Dla ocenianego produktu: po -> G

 

ALESTO Fine
Figi suszone
Aszalt fuge tonkolylisztbe forgatva
Składniki: suszone figi, mąka z pszenicy orkisz. Może zawierać gluten”.
Masa netto 150g
Najlepiej spożyć przed 29.10.2014
Wyprodukowane na Węgrzech dla Lidl Polska Sklepy Spożywcze Sp. z o.o.

 

Moje najnowsze owocowe odkrycie, w sklepie LIDL, to  Figi suszone ALESTO FINE, a jakże, z widniejącym na opakowaniu  ładnie wkomponowanym białym liskiem na zielonym tle, sugestywnie przywodzącym na myśl zdrową żywność. I na tym moje nadzieje, co do nieobecności szkodliwych dodatków, skończyły się.

Czytam:  „Składniki: suszone figi i mąka z pszenicy orkisz. Może zawierać gluten”. Zadziwia mnie treść drugiego zdania: „Może zawierać gluten”.
Informacja sugeruje więc, ni mniej ni więcej, że produkt w postaci fig i mąki typu orkisz glutenu nie zawiera ale z jakiejś przyczyny, najwyraźniej zewnętrznej, może go zawierać.

Ocena:
Figi Alesto to produkt odradzany (PO) z powodu dodatku mąki orkiszowej zawierającej gluten (G).

Komentarz:
Gdyby dla producenta było oczywiste, że mąka typu orkisz ZAWSZE zawiera gluten, informacja brzmiałaby: „Zawiera gluten”.
Uściślam więc: jeśli w składzie jest wymieniona mąka orkisz, a nie skrobia pszenna orkiszowa, bezglutenowa uzyskana dzięki procesowi technologicznemu, to produkt bezwzględnie zawsze ZAWIERA gluten.
Osoba niezorientowana w temacie zbóż glutenowych kierując się tak sformułowaną informacją, może wręcz uznać, że pszenica orkisz jest zbożem bezglutenowym a zawarte w figach z orkiszem ilości glutenu mogą pochodzić jedynie z linii produkcyjnej i będą śladowe.

Pomijając wprowadzającą w błąd informację co do mąki orkisz – jej związku z glutenem, zaczęłam się zastanawiać, co producent chciał uzyskać tego rodzaju dodatkiem. Figi suszone na słońcu, lub z użyciem innej technologii, w sposób naturalny, z racji swego składu, pokrywają się warstewką konserwujących je cukrów. Jeśli nie są dodatkowo konserwowane chemicznymi e-dodatkami, głównie siarczynami ( a ALESTO FINE nie są)  to dodatek mąki niewątpliwie skraca tę trwałość, jako że mąka jakichkolwiek właściwości konserwujących nie posiada, wręcz przeciwnie. Jeśli mąka została dodana w celu zapobieżenia sklejaniu się fig to korzyści z tego idące są marginalne. Figi bez dodatku mąki też oddzielają się bez problemu. Natomiast obecność glutenu obniża jakość produktu zdecydowanie.

Dla dociekliwych:
Ilość glutenu mokrego oznaczonego w badaniach* wg normy PN-A-74043-2. w mące orkiszowej typ 700 wynosi 27,5 g/kg.  Dla porównania, w mące z pszenicy zwyczajnej wynosi 31,9 g/kg. Zgodnie ze wskazaniami UE i CA za bezglutenowy uznaje się produkt z zawartością glutenu poniżej 20ppm ( 20mg/1kg).

* Inżynieria Rolnicza 5(93)/2007369
OCENA PORÓWNAWCZA WARTOŚCI WYPIEKOWEJ MĄKI PSZENNEJ I ORKISZOWEJ
Grzegorz Radomski, Aldona Bać, Sylwia Mierzejewska
Katedra Inżynierii Spożywczej i Tworzyw Sztucznych, Politechnika Koszalińska