Oto i finał kilkumiesięcznej pracy mojej i Marty Szloser z Na Kuchennym Progu. Nasz kulinarno-poradnikowy debiut staje się rzeczywistością! Książka już w drukarni, premiera 8 października 2014! Tak więc zapraszamy wkrótce do lektury i do kuchennych działań, a już teraz na oficjalny profil facebookowy książki „Kuchnia polska bez pszenicy”.

Bez pszenicy… czyli bez glutenu! Ale nie tylko – przepisy, które zamieściłyśmy w książce nie zawierają w składzie cukru i mleka  krowiego. W zamian proponujemy pyszne mleka roślinne, a słodzimy… samymi zdrowymi słodzidłami!  Ogromna większość przepisów to dania wegetariańskie i wegańskie. Dla mięsożerców też się coś znajdzie, ale nie ukrywam, że jest to z naszej strony kompromis wobec tych, którzy z różnych przyczyn dopiero rozpoczynają dietę bezglutenową i niekoniecznie zamierzają rezygnować w niej z udziału mięsa, a już na pewno nie w tym momencie. Co jeszcze kryją nasze przepisy? Zanim nadejdzie pora, aby wziąć książkę do ręki i odkryć wszystkie zawarte w niej kulinarne tajemnice, śledźcie nasze wpisy na facebooku -:).

A ponieważ napisanie i lada moment ujrzenie wydanej książki  jest szczególnym, ogólnie motywującym wydarzeniem, zabieram się ze zdwojoną siłą do nadrabiania blogowych zaległości… wiadomo, czym tłumaczonych -:).

Najważniejszy fragment wpisu zostawiłam na koniec. Bardzo dziękuję Wydawcy (Bukowy Las) za umożliwienie nam zrealizowania tak wspaniałego zamierzenia, jakim jest publikacja książki! Wszystkim zaangażowanym w ten proces Paniom z Wydawnictwa serdecznie dziękuję za profesjonalne podejście, cierpliwość i kompromisy -:). Marcie Szloser, współautorce, dziękuję za redakcyjną fachowość, super pomysły i szczególne porozumienie twórcze, które szczęśliwie trwa.