Aktualizując treść wpisu „Tabele Stathama. Lista E-dodatków do żywności”, zwróciłam uwagę na składnik tak opisany przez B. Stathama: E914, utleniony wosk polietylenowy (syntetyczny; z ropy naftowej). Środek utrzymujący wilgotność. Kancerogenny, uszkodzenia nerek i wątroby. Używany do tworzenia warstwy ochronnej na owocach i warzywach. Od razu przypomniały mi się „polakierowane” jabłka, dostępne w asortymencie wielu warzywniaków, hipermarketów oraz sklepów sieci Biedronka. Od takich błyszczących owocków zawsze trzymam się z daleka, ale zastanawiając się nad rodzajem użytego E, dawałam im jednak konsumencką szansę. Poza wymienionym wyżej utlenionym woskiem syntetycznym jest wszak kilka innych wosków, całkiem przyjaznych zdrowiu: E902 – wosk candelilla, E905 – wosk mikrokrystaliczny, E901 – wosk pszczeli biały i żółty. Może którymś z nich upiększa się owoce?

Nie wiem, dotychczas nie udało mi się znaleźć takiej informacji  na stoisku ani uzyskać jej od personelu żadnego z odwiedzanych przeze mnie sklepów. Co więc pozostaje każdemu kto ceni sobie owoce możliwie jak najmniej spaskudzone szkodliwymi E-składnikami, ze skórką bez dodatkowego, chemicznego „makijażu”? Zdrowy rozsądek! A pod rozwagę – czy sądzicie, że źródłem tego lustrzanego połysku mogą być przyjazne naszemu zdrowiu woski roślinne lub pszczele, niewątpliwie kosztowniejsze niż pochodzący z przerobu ropy naftowej E914, czyli utleniony wosk polietylenowy?

Spośród wosków uznanych za bezpieczne, E905, wosk mikrokrystaliczny, też jest produktem otrzymywanym z ropy naftowej. Jednak komentarze do tego E-składnika, w tym zawarty w książce Stathama, wskazują, że jest on używany wyłącznie do dekoracji ciast i powlekania tabletek. Być może, ze względów technologicznych, nie nadaje się do nabłyszczania wilgotnej powierzchni owoców i warzyw.

Jeśli ktoś z Was jest szerzej zainteresowany handlowymi i producenckimi „błyszczącymi” metodami sprzedaży, polecam wpis Kupuj (i jedz) z głową!.

A zainteresowanym przypominam, że we wpisie Tabele Stathama. Lista E-dodatków do żywności jest już dostępna tabelka do wydruku, zawierająca wykaz E-składników dodawanych do żywności.